Ana içeriğe atla
  • Türkçe
  • English

Staj yapacak olan öğrenciler ilk olarak bölüm staj koordinatörü ile iletişime geçmelidir.

Bölüm Staj Koordinatörü: Dr. Öğr. Üyesi İsmail Birer

Mail: ismail.birer@yeditepe.edu.tr

Phone: 0 216 578 00 00 (3112)

Door: İİBF-539

Time: Full Time

 

Staj ile İlgili dokümanlar:

Staja ne zaman başlayabilirim?

Stajınıza, final sınavlarının son gününden itibaren başlayabilirsiniz. Dönem içerisinde staj yapılmamaktadır. 

Staj dersini aldıktan sonra yapmam gerekenler nelerdir?

Bahar döneminde staj dersini alan öğrenciler, staj yapacağı şirket ile anlaştıktan sonra Staj Başvuru Formu'nu mail yoluyla danışmanını da CC'ye ekleyerek İİBF Öğrenci İşleri'ne (iibf.ogrenciisleri@yeditepe.edu.tr) iletir. 

Staj başvuru formunu ne zaman teslim etmeliyim?

Staj Başvuru Formu staj başlangıç tarihinden en geç 15 gün öncesine kadar mail yoluyla İİBF Öğrenci İşleri'ne (iibf.ogrenciisleri@yeditepe.edu.tr) eksiksiz olarak iletilmelidir. 

2. stajımı aynı şirkette yapabilir miyim?

Aynı şirkette yapılabilir ancak birinci staj departmanından farklı bir alanda staj yapmanız gerekmektedir. Şirketin aynı departmanında yapılan 2. staj defter teslim edilse dahi geçersiz sayılacaktır. 

Ailemin veya akrabamın şirketinde staj yapabilir miyim?

Zorunlu stajlar, öğrencilere sektörde farklı bir deneyim kazandırmayı ve onları iş hayatına hazırlamayı amaçlar. Bu sebeple aile veya yakın akrabanızın şirketinde staj yapmanız uygun değildir. 

Staj süresi kaç gündür?

Staj süresi hem 1. hem de 2. staj için 30 iş günüdür. Resmi tatiller 30 iş günü içerisinde dahil değildir. Staj yapacağınız şirket cumartesi gününü de mesaiden sayıyorsa bu gün de iş günü olarak geçer. 

Daha öncesinde yaptığım bir stajı saydırabilir miyim?

Staj dersini almadan önce veya bir önceki yaz dönemlerinde yapılan stajlarda ileriye dönük saydırma yapılmamaktadır. 

 

Staj defterimi nasıl doldurmalıyım?

Öğrenciler, stajın başladığı tarihten itibaren Öğrencinin Doldurması Gereken Staj Defteri'ne günlük rapor yazar. Bu raporda işyerinde staj yaptığı süre boyunca ne gibi sorumluluklar üstlendiğini detaylıca belirtir. Öğrenciler,  staj süresince yaptıkları işleri rapor haline getirmelidir.

 

Stajımı tamamladıktan sonra ne yapmalıyım?

Stajınızı tamamladıktan sonra, bilgisayar ortamında ve ingilizce günlük rapor şeklinde doldurduğunuz Öğrencinin Doldurması Gereken Staj Defteri'ne şirkete dair imza ve kaşe gerektiren ilgili yerleri imzalattırmanız gerekir. Eksik kaşe ve imzalı staj defterleri kabul edilmemektedir. Basılı staj defteri spiralli olmalıdır. Staj süresi tamamlanınca, Stajyer Değerlendirme Formu işyerinde yetkili kişiye verilir ve bu evrak doldurulmuş, imzalanmış, yorum eklenmiş bir şekilde kapalı bir zarf ile öğrenciye teslim edilir. Staj defteri, en geç bir sonraki dönemin ders seçim tarihlerine kadar spiralli bir şekilde kapalı zarf içerisindeki Stajyer Değerlendirme Formu ile birlikte bölümün Staj Koordinatörlüğü’ne teslim edilir.

Gönüllü staj yapabilir miyim?

Zorunlu stajın yanı sıra, gönüllü staj da yapılabilir. Bunun için; Staj Başvuru Formu'nda ilgili sayfada gönüllü kutucuğunu işaretleyerek evraklarınızı mail yoluyla danışmanınızı da CC'ye ekleyerek İİBF Öğrenci İşleri'ne (iibf.ogrenciisleri@yeditepe.edu.tr) iletebilirsiniz.

Staj defteri ve şirket değerlendirme formunu kime teslim edeceğim?

Basılı staj defteri ve kapalı zarf içerisindeki şirket değerlendirme formu, staj dersini aldığınız akademisyene teslim edilmelidir.