Ana içeriğe atla
  • Türkçe
  • English

Staja ne zaman başlayabilirim?

Stajınıza, final sınavlarının son gününden itibaren başlayabilirsiniz. Dönem içerisinde staj yapılmamaktadır. Staj süresi 40 iş günüdür. 

Staj dersini aldıktan sonra yapmam gerekenler nelerdir?

Bahar döneminde staj dersini alan öğrenciler, staj yapacağı şirket ile anlaştıktan sonra Staj Başvuru Formu'nu mail yoluyla danışmanını da CC'ye ekleyerek İİBF Öğrenci İşleri'ne (iibf.ogrenciisleri@yeditepe.edu.tr) iletir. 

Staj başvuru formunu ne zaman teslim etmeliyim?

Staj Başvuru Formu staj başlangıç tarihinden en geç 15 gün öncesine kadar mail yoluyla İİBF Öğrenci İşleri'ne (iibf.ogrenciisleri@yeditepe.edu.tr) eksiksiz olarak iletilmelidir. 

2. stajımı aynı şirkette yapabilir miyim?

Aynı şirkette yapılabilir ancak birinci staj departmanından farklı bir alanda staj yapmanız gerekmektedir. Şirketin aynı departmanında yapılan 2. staj defter teslim edilse dahi geçersiz sayılacaktır. 

Ailemin veya yakın bir akrabamın şirketinde staj yapabilir miyim?

Zorunlu stajlar, öğrencilere sektörde farklı bir deneyim kazandırmayı ve onları iş hayatına hazırlamayı amaçlar. Bu sebeple aile veya yakın akrabanızın şirketinde staj yapmanız uygun değildir. 

Güz Dönemi'nde açılan Staj derslerini kimler alabilir?

Güz Dönemi'nde açılan ETT 290 veya ETT 390 dersleri maksimum 2 ders+stajı kalan ve hafta içi 3 günü boş olan öğrenciler içindir. Mezun durumundaki öğrenciler dönem içerisinde ders saatleri ile çakışmayacak şekilde günlerini ayarlayarak staj yapabilir. Ders günü olan staj günleri 40 iş gününe dahil değildir. 

Staj süresi kaç gün?

Staj süresi hem 1. hem de 2. staj için 40 iş günüdür. Resmi tatiller 40 iş günü içerisinde dahil değildir. Staj yapacağınız şirket cumartesi gününü de mesaiden sayıyorsa bu gün de iş günü olarak geçer. 

Daha öncesinde yaptığım bir stajı gelecekte saydırabilir miyim?

Staj dersini almadan önce veya bir önceki yaz dönemlerinde yapılan stajlarda ileriye dönük saydırma yapılmamaktadır. 

Staj defterimi nasıl doldurmalıyım?

Staj defteri İngilizce doldurulmalıdır. Öğrenciler, stajın başladığı tarihten itibaren Öğrencinin Doldurması Gereken Staj Defteri'ne haftalık rapor yazar. Bu rapor içerisinde haftayı günlere de bölebilir. Haftalık raporda işyerinde staj yaptığı süre boyunca ne gibi sorumluluklar üstlendiğini detaylıca belirtir. Haftalık rapor 8 haftayı kapsar, Ramazan Bayramı gibi uzun süreli resmi tatil sürelerinde haftalık rapor 9 hafta da olabilir. Öğrenciler, düz metin ile staj süresince yaptıkları işleri rapor haline getirmenin yanı sıra, şirketin izni olduğu takdirde işyerinden bir fotoğraf veya çalıştığı işin ekran görüntüsü gibi ekleri de staj defteri içerisine eklemelidir. 

Stajımı tamamladıktan sonra ne yapmalıyım?

Stajınızı tamamladıktan sonra, haftalık rapor şeklinde doldurduğunuz Öğrencinin Doldurması Gereken Staj Defteri'ne şirkete dair imza ve kaşe gerektiren ilgili yerleri imzalattırmanız gerekir. Eksik kaşe ve imzalı staj defterleri kabul edilmemektedir. Basılı staj defteri spiralli olmalıdır. Staj süresi tamamlanınca, Stajyer Değerlendirme Formu işyerinde yetkili kişiye verilir ve bu evrak doldurulmuş, imzalanmış, yorum eklenmiş bir şekilde kapalı bir zarf ile öğrenciye teslim edilir. Staj defteri, en geç bir sonraki dönemin ders seçim tarihlerine kadar spiralli bir şekilde kapalı zarf içerisindeki Stajyer Değerlendirme Formu ile birlikte bölümün Staj Koordinatörlüğü’ne teslim edilir.

Gönüllü staj yapabilir miyim?

Zorunlu stajın yanı sıra, gönüllü staj da yapılabilir. Bunun için; Staj Başvuru Formu'nda ilgili sayfada gönüllü kutucuğunu işaretleyerek evraklarınızı mail yoluyla danışmanınızı da CC'ye ekleyerek İİBF Öğrenci İşleri'ne (iibf.ogrenciisleri@yeditepe.edu.tr) iletebilirsiniz.

Staj defteri ve şirket değerlendirme formunu kime teslim edeceğim?

Staj defteri, hem basılı hem de PDF formatında mail yoluyla teslim edilmelidir. Basılı staj defteri ve kapalı zarf içerisindeki şirket değerlendirme formu, bölümün Staj Koordinatörü'ne, PDF formatındaki staj defteri ise fem.bozdag@yeditepe.edu.tr adresine iletilmelidir. Yalnızca mail yoluyla gönderilen staj defterleri geçerli değildir. 

Şirket değerlendirme formu, formu dolduran işveren tarafından doldurulup taratıldıktan sonra aynı adrese mail yoluyla da gönderilebilir. 

Staj dersini add-dropta bıraktım yine de yazın staj yapabilir miyim?

Öğrenci, ETT 290 veya ETT 390 dersine kayıtlı görünmeyeceğinden derse not girilmesi mümkün değildir. Ders add-dropta bırakıldıktan sonra yapılan stajlar geçersizdir. 

Doldurmam gereken staj defteri ve değerlendirme formu gibi belgeleri nerede bulabilirim?

Staj Başvuru FormuÖğrencinin Doldurması Gereken Staj DefteriStajyer Değerlendirme Formu

Ayrıca, derse kayıt olduktan sonra Yeditepe uzantılı mailden YULearn platformundaki Staj I veya Staj II dersi içerisindeki dosyada staj başvuru formu, öğrencinin doldurması gereken staj defteri ve şirket değerlendirme formu gibi belgelere ulaşabilirsiniz.