Ana içeriğe atla
 • Türkçe
 • English

İşletme Bölümü Hakkında

 

Doç. Dr. Alper Altınanahtar
İşletme Bölüm Başkanı

Ofis: İİBF No: 518
Dahili: 1789
aaltinanahtar@yeditepe.edu.tr

 

Gerek dünya gerekse Türkiye genelinde sosyal ve idari bilimler alanında en fazla öğrenci alan ve yetiştiren bölümlerden biri olan İşletme Bölümü, mezunlarının yüksek profilli pozisyonlara yerleşebilmesi konusunda rekabetin zirve yaptığı bir alana dönüşmüştür. Kalifiye mezunların önemi her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bu sebeple özellikle İşletme alanında dönemin şartlarına göre kendini sürekli adapte edebilen ve güncelleyen programların seçilmesi çok önemlidir.

Yeditepe Üniversitesi, İşletme Bölümü, sektörün önde gelen firmalarının yöneticilerinden oluşan danışma kurulunun tavsiyeleri, akademik personelinin hem teoride hem de pratikte yaşanan gelişmeleri takibi ve mezunlarından gelen geri bildirimlerin değerlendirilmesi sonucunda hem piyasa koşullarında talep gören hem de akademik donanımı tam olan mezunlar yetiştirmeye ilk öğrenci aldığı 1996 yılından beri tam hızla devam etmektedir.  20 yılı aşkın bir süredir küresel iş dünyasına kazandırdığımız öğrencilerimiz kariyerlerinde emin adımlarla ilerlemekte ve iş camiasında Yeditepe Üniversitesi, İşletme Bölümü mezunlarının tanınırlığını ve tercih edilirliğini arttırmaktadırlar. Başarımızın arkasında elbette Türkiye ve dünyanın tanınmış üniversitelerinde eğitimlerini almış, özel sektör tecrübesi olan, tam zamanlı 6 Profesör, 8 Doçent, 3 Dr. Öğr. Üyesi, 1 Öğretim Görevlisi, 4 Araştırma Görevlisi ve 2 Proje Asistanından oluşan akademik kadromuz yer almaktadır. 

Lisans, Çift Diploma (UNCW)Yüksek Lisans (Tezli)Yüksek lisans (Tezsiz), Yöneticiler için Yüksek Lisans (Tezli-Tezsiz) ve Doktora seviyelerinde eğitim verilen İşletme Bölümümüzde, yaklaşık 1000 öğrenci eğitim görmektedir. Erasmus, ÇAP ve Yan-dal Programları ile desteklediğimiz lisans eğitimimizde, öğrencilerimizin müteşebbislik kabiliyetlerini ve iş deneyimlerini de arttırmaya yönelik, uzun dönem stajın yanı sıra, gönüllü staj uygulamalarımız, Markalı derslerimiz, simülasyonlarla desteklenen Girişimcilik eğitimlerimiz bulunmaktadır.

İşletme Bölümü Nedir?

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde eğitim veren İşletme Bölümü, günümüzün en popüler bölümlerinden biridir. Mezunlarının iş hayatına en kolay yoldan atılabilmesine olanak tanıyan İşletme Bölümü, eğitim öğretim süresince öğrencilere ihtiyaç duyduğu her bilgiyi sunar. Yeditepe Üniversitesi’nin sunduğu eğitim ayrıcalıklarından yararlanan birçok öğrenci bugün iş ve kariyer hayatında güzel bir yer edinebilir. Türkçe Matematik bölüm mezunlarının tercih ettiği İşletme Bölümü çok geniş alanda iş bulabilme imkânı sunar. İşletme taban puanları baz alınarak öğrenciler tercihlerini rahatlıkla yapabilirler.

İşletme Bölümü, öğrencilerin tamamını çok uluslu şirketlerde çalışabilecek şekilde iş dünyasına hazırlar. Ulusal ve uluslararası çevrelerde değişen iş koşulları, teknolojinin iş yaşamındaki durdurulamaz hızı ve rekabet ortamları karşısında ayakta kalabilmeleri için her türlü eğitimi almalarına olanak tanınır.

İşletme Bölümü; şirket yapısındaki iş yerlerinin genel çalışma prensibini anlamak, küçük, orta ve büyük ölçekli bir işyeri kurabilmek, bu işletmeleri geliştirebilmek için gerekli olan pratik ve teorik her bilginin edinildiği bölümdür. Bu kapsamda öğrenciler işletme bölümü derslerini alırken aynı zamanda iktisat dersleri ile bölümlerini destekleyecek yan dersleri de almak durumundadırlar. 4 yıllık lisans eğitimleri süresince hem teknolojiye hâkim olmayı hem de takip etmeyi öğrenen öğrencilerin, yeni nesil uygulamaları daha iyi kavrayarak iş dünyasına farklı anlamlar kazandırmaları amaçlanır.

İşletme lisans eğitim modeli doğrultusunda öğrenciler kendilerine ait işyerlerini kurabilmeleri için çeşitli staj olanaklarına sahiptir. Bölüm, Girişimcilik ana teması üzerinde yoğunlaşmış olup, KOSGEB onaylı derslerde başarı gösteren öğrenciler, tüm koşulları en iyi şekilde karşıladıkları takdirde KOSGEB’in sunmuş olduğu tüm ayrıcalıklardan ve kredi olanaklarından da yararlanabilirler.  Yönetim Uygulama ve Geliştirme Merkezi (YUVAM) bünyesinde bulunan Genç Girişimci Destek Programı ile de öğrencilerin iş hayatında başarılı olmasına destek verilir.

Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan öğrenciler hem liderlik vasıflarını hem de teoride edindikleri bilgileri kullanarak iş yaşamının yükselen bireyleri olmaya hak kazanırlar.

İşletme Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Puan Türü                    Genel Kontenjan                   Yerleşen        En Düşük Puan             En Yüksek Puan

 

EA- Burslu                         9                                          9                     394,07614                     417,52626          

 

EA- %25                             5                                          5                     240,65964                     244,13781

Burslu

 

EA- %50                             70                                        70                   246,12897                     354,82095             

Burslu

İşletme Bölümü Ücretleri ve Fiyatları

Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü ücretleri için bu sayfadan yararlanabilirsiniz.

İşletme Burs İmkânları

Yeditepe Üniversitesi, öğrencilerine çeşitli burs olanakları sunarak onların yüksek standartlarda eğitim almalarına olanak tanır. İşletme Bölümü sıralama dâhilinde olan öğrenciler alabilecekleri burslar hakkındaki bilgileri buradan takip edebilirler.

Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme Okumak

Yeditepe İşletme Bölümü, bilim ve iş dünyasındaki yenilikleri yakından takip ederek, öğrencilerini mezun olacakları zamanın koşulları ve ihtiyaçlarına hazır mezunlar olarak yetiştirmeyi hedefliyor.

Bu amaçla sunduğumuz imkanlar:

 • Uluslararası geçerliliği olan bir akademik öğretim içeriği ve diploma sağlıyoruz.
 • Öğrencilerimiz, kendilerine atanılan danışmanlarla tüm öğretim süresince akademik konularda birebir destek alabilmektedir. 
 • Öğrencilerimiz, ilgi alanlarına göre Bölüm Seçmeli ve Serbest Seçmeli derslerden tercih yapabilmektedir. İş dünyasında beklenen güncel yetkinliklere göre bölüm seçmelileri revize edilmektedir.
 • İşletme öğrencilerimize çeşitli programla Çift Anadal ve Yandal yapma imkanı sunmaktayız.
 • Öğrencilerimiz, Erasmus Programı ile Avrupa’da 34 üniversitede değişim programına katılma imkanı ve ayrıcalığına sahiptir. Bunun yanında aynı programla bölümümüze gelen öğrencilerle birlikte hem akademik hem de sosyal etkileşim imkanı bulabilmektedir. 
 • 40 gün Zorunlu Staj kapsamında öğrencilerimize ders programına entegre edilmiş bir deneyim edinme hakkı sağlıyoruz. Ayrıca, öğrencilerimiz istedikleri takdirde ikinci stajlarını da Gönüllü Staj olarak yapabilmektedir.
 • Bölümümüz kurulduğundan beri var olan sosyal sorumluluk dersimizle beraber gençlerimize bir sosyal sorumluluk projesini başlatıp tamamlama deneyimini kazandırıyoruz. Böylelikle ileride kendileri yönetici oldukları işletmelerde bu alışkanlığı devam ettirsinler, sosyal sorumluluk projeleri geliştirip topluma fayda sağlasınlar istiyoruz.
 • Girişimcilik dersini tüm öğrencilerimize zorunlu ders olarak sunmaktayız.
 • Sektörde tanınmış kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde yapılan dersler sonucunda sertifika imkanı.
 • Yeditepe Üniversitesi ve KalDer tarafından Kalite Yönetimi Sertifika Programı bünyesinde, 3 seçmeli dersini tamamlayan öğrencilerimize sertifika verilmektedir. Bu sertifika programını başlatan ilk ve tek İşletme bölümüyüz.
 • Girişimcilik (KOSGEB) dersinde KOSGEB ile  “Girişimcilik Destek Programı” konularına uygun ve paralel olarak “Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” verilmektedir. Ders sonunda ise öğrenciler e-devlet üzerinden KOSGEB’in sınavına girerek sertifika alma hakkına sahip olmaktadırr. Bu sertifika sahipleri, işlerini kurdukları takdirde iki yıl süresince KOSGEB’in Geleneksel Girişimcilik hibe desteğinden yararlanabilecektir.
 • GYİAD Akademi ile olan işbirliğimiz kapsamında girişimcilik derslerimize çok sayıda iş insanı konuşmacı olarak katılmakta, öğrencilerimize tecrübelerini aktarıp staj ve mentörlük imkanları sunmakta.
 • TİDE (Türkiye İç Denetim Enstitüsü) Seminerleri dersimiz, iç denetim dünyasının önde gelen isimleri ile beraber yürütülmekte ve öğrencilerimiz iç denetim alanında kariyer yapmaya hazırlamakta.
 • Kamu ve özel sektörde yönetim ile ilgili alanlarda disiplinlerarası uygulamalı çalışmalar yürüten ve üniversite ile iş dünyası arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan Yeditepe Üniversitesi Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi (YUVAM) faaliyetleri kapsamında öğrencilerimiz iş dünyasındaki güncel yaklaşımları yakinen takip etme imkanına sahip olmaktadır.

İşletme Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

İşletme Bölümü mezunları, kamu ve özel sektör işletmelerinin birçoğunda iş bulabilme olanaklarına sahiptirler. Bölümün verdiği en büyük avantajlardan biri olan geniş iş olanakları çerçevesinde öğrenciler kendi işyerlerini, şirketlerini kurabilecekleri gibi kamu kurumlarında orta ve üst düzeyde görevler alabilirler. Merkezi sistem şeklinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda başarı gösteren adayların diledikleri kamu kuruluşunda kamu personeli olarak çalışabilme özgürlüğü vardır.

Kamu personeli olarak adaylar, uzman memur ya da düz memur statüsünde çalışabilme olanağına sahiptirler. Kamuyu tercih etmeyen adaylar özel sektörde küçük, orta ve büyük ölçekli birçok işletmede iş bulabilir ve kariyer hedeflerini yükseltebilirler. Yabancı dil, muhasebe, finans konularında kendini yetiştiren öğrenciler uluslararası alanda faaliyet gösteren şirketlerde iş bulabilir. Yurtdışında çalışmak isteyenler yine üniversitenin sunmuş olduğu olanaklar ile yurtdışındaki şirketleri daha iyi tanıma olanağına sahip olur. Bu da onlar için geniş skalada bir iş çevresi anlamına gelir.

Mezunlar muhasebe, satış ve pazarlama, insan kaynakları gibi alanlarda çalışma olanaklarına sahiptirler. Eğitim süresi boyunca alanında uzmanlaşmış olan akademisyenlerin danışmanlığında öğrenciler hangi alana yöneleceklerine karar verirler. Mezun olduktan sonra da diledikleri sektörde iş bulabilme imkânı elde ederler.

İş dünyasının her geçen gün biraz daha potansiyelini arttırması ve globalleşen bir dünyanın varlığını sürdürmesi İşletme Bölümü’ne olan ihtiyacı arttıran bir konudur. Sürekli olarak alanında yetişmiş personel açığı bulunan bu bölüm öğrencilerin kendilerine çok iyi bir kariyer çizgisi çizebilmesine olanak yaratır.

Vizyon Misyon ve Tarihçe

VİZYON

Eğitimi çağdaş bilime dayanan, araştırmaları toplum ihtiyaçlarını gözeten ve üretime dönüştüren, öğrenci yeteneklerinin gelişmesinde ulusal bilinci temel alan, programları ve eğiticileri ulusal ve uluslararası kalite sistemlerine uyan kurumsal yapı olmaktır.

MİSYON

Bütün bilim alanlarında uluslararası nitelikte kaliteli eğitim ile toplumun gereksinimi olan araştırmacı, yaratıcı, özgün, kendine güvenen ve girişimci öğrenciler yetiştirmek, uluslararası öğrenci ve öğretim üyeleri ile birlikte araştırma ve eğitim alanı yaratmak ve toplumun yaşam boyu eğitimini sağlayan ortamı oluşturmaktır.

TEMEL DEĞERLER                                                                                               

Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet Rönesansı’na dayanan topluma hizmet inancı ile yürütülen çağdaş bilim ve eğitim temel değerimizdir.

Öğrenci Değişim Programları

İşletme bölümünün Erasmus programı dahilinde birçok okul ile anlaşması bulunmaktadır. Bu okullar aşağıda listelenmiştir:

 1. BOURNEMOUTH UNIVERSITY
 2. BUSINESS ACADEMY AARHUS
 3. FACHHOCHSCHULE MAINZ - UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES
 4. HAUTE ECOLE DE LA PROVINCE DE LIEGE
 5. HOCSCHULE KARLSRUHE-TECHNIK UND WIRTSCHAFT
 6. HSBA HAMBURG SCHOOL OF BUSINESS ADMINISTRATION
 7. HU UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES UTRECHT
 8. INHOLLAND UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES
 9. INSTITUTO POLITECNICO DE SETUBAL
 10. INTERNATIONAL SCHOOL OF MANAGEMENT
 11. JULIUS-MAXIMILIANS-UNIVERSITAET WÜRZBURG
 12. KARLSRUHE BADEN-WUERTTEMBERG COOPERATIVE STATE UNIVERSITY
 13. LAHTI UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES
 14. LEOPOLD FRANZENS UNIVERSITAT INNSBRUCK
 15. LUDWIGSHAFEN UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES
 16. LUDWIGSHAFEN UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES (MASTER)
 17. MCI MANAGEMENT CENTER INNSBRUCK
 18. MÜNSTER UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES
 19. SRH HOCHSCHULE BERLIN
 20. TECHNICAL UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES COLOGNE
 21. THE COLLEGE OF ACCOUNTING AND FINANCE
 22. UNIVERSIDAD DE DEUSTO
 23. UNIVERSITE DE LORRAINE
 24. UNIVERSITE DE SAVOIE
 25. UNIVERSITE DE STRASBOURG
 26. UNIVERSITY OF CRAIOVA
 27. UNIVERSITY OF ECONOMICS IN KATOWICE
 28. UNIVERSITY OF GRAZ
 29. UNIVERSITY OF PANNONIA
 30. UNIVERSITY OF PATRAS
 31. UNIVERSITY OF SOUTHERN DENMARK
 32. UNIWERSYTET MARII CURIE-SKLODOWSKIEJ
 33. UPPER AUSTRIA UNIV OF APPLIED SCIENCES
 34. WARSAW MANAGEMENT ACADEMY

Gerekli bağlantılar:

Erasmus ve değişim programıyla yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerimiz Uluslararası Ofis sayfamızdan detaylı bilgi alabilirler.

Daha detaylı bilgi alabilmek için isletme@yeditepe.edu.tr e-posta adresinden Erasmus Koordinatörümüze ulaşabilirsiniz.

Bologna Süreci

Program Bilgi Paketi için tıklayınız.

Çift Ana Dal ve Yan Dal Olanakları

İşletme Bölümü öğrencileri aldıkları lisans eğitimleri yanında çift ana dal ve yan dal programlarından da faydalanabilirler. Üniversitenin sunmuş olduğu çift ana dal ve yan dal programları belirli yönetmeliklerle sağlanır (Yandal ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız). Çift ana dal programlarını da yüksek bir başarı ile tamamlayan öğrenciler İşletme Bölümü unvanı dışında aynı zamanda ikinci ana dal için de diploma kazanmaya hak kazanır. İşletme Bölümünün öğrencilere sunduğu bir diğer eğitim avantajı ise University of North Carolina Wilmington çift diploma imkânıdır. Gerek çift ve yan dal olanakları gerekse sertifika programları ile öğrenciler mezun olduktan sonra çok daha iyi koşullarda ve geniş çerçevede iş bulabilme imkânı elde edebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Yeditepe Üniversitesi bölüm tercihi için bana destek olabilir mi?
Yeditepe Üniversitesi tanıtım dönemlerinde aday öğrencilerimiz yerleşkemizi ziyaret edebilir, sorularını yüz yüze hocalarımıza danışabilir ya da web üzerinden www.gelecegiplanla.com adresindeki tercih robotu ile kısa sürede ve emin bir şekilde kararlarını verebilirler. Ayrıca Yeditepe Connect sistemimiz üzerinden aday öğrencilerin üniversitemizin akademik ve sosyal olanakları hakkında bilgi edinmelerine destek olacak ve örnek ders, bölüm tanıtımı, meslek tanıtımı ve ihtiyaç duyulan tüm konularda seminerler vererek hedefleri doğrultusunda geleceğine yön verecek tüm öğrencilerimizin yanındayız

Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü hangi puan türü ile öğrenci almaktadır?
İşletme Bölümümüz Eşit Ağırlıklı (EA) Puan Türü ile öğrenci almaktadır.

Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümünün eğitim süresi, kontenjan, taban puanları ve başarı sıralaması nedir?
İşletme Bölümümüzün eğitim süresi, 2020 YKS kontenjanları ve 2019 YKS kontenjanları ve taban puanı ve başarı sıralaması Tablo-4' te yer almaktadır: Detaylı bilgi için tıklayınız.

Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümünün amacı nedir?
İşletme bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde yer alır. Bu bölüm, problem çözme yetisine sahip, hızlı düşünen, içinde bulunduğu şartlara uyum sağlayabilen, yerinde kararlar veren ve bu kararları doğru şekilde uygulayan, liderlik özelliklerine sahip, pazarlama, satış, insan kaynakları, finans gibi alanlarda uzmanlaşmış geleceğin yöneticilerini yetiştirmektedir. İşletme kurma, işletmelerin çalışma biçimlerini anlama, işletme yönetim becerisini geliştirme, başarılı bir işletme yöneticisi geliştirme gibi amaçlarla kurulmuştur. Bölümün asıl amacı öğrencilerine yöneticilik yetkinliklerinin yanı sıra stratejik düşünebilme, girişimci bakış açısı, analitik düşünce ve yenilikçi olma gibi yetkinlikleri kazandırmaktır.

İşletme Bölümü ders programında hangi dersler bulunmaktadır?
İşletme Bölümü ders programı ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız https://iibf.yeditepe.edu.tr/tr/isletme/dersler

Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümünün diğer üniversitelerdeki bölümlerden farkı / üstünlüğü nedir? Neden Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümünü seçmeliyim?
Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencilerini çok uluslu şirketlerin farklı seviyelerindeki kadrolarda çalışabilecek veya kendi şirketlerini kurabilecek ve yönetebilecek yetkinliklere sahip mezunlar olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir. Hazırladığı dinamik ve çağdaş akademik program ile öğrencilerine entelektüel, çok disiplinli ve çok kültürlü yönetim yetkinliklerini kazandırmayı amaçlamaktadır. Bölümümüz eğitimlerini seçkin üniversitelerde tamamlamış, alanlarında uluslararası tecrübe ve yayınlara sahip güçlü ve seçkin akademik kadroya sahiptir. İşletme eğitiminde insan kaynakları yönetimi, girişimcilik, muhasebe ve denetim gibi alt başlıklara uzmanlaşma imkanı tanımaktadır. Akademik programlar çerçevesinde çift anadal ve yandal eğitim olanakları ile her öğrenci yalnızca İşletme Bölümü ile sınırlı kalmaz, aynı zamanda kendini çok yönlü olarak geliştirme imkânı da bulur. İşletme lisans eğitim modeli doğrultusunda öğrenciler kendilerine ait işyerlerini kurabilmeleri için çeşitli staj olanaklarına sahiptir. Bölüm, Girişimcilik ana teması üzerinde yoğunlaşmış olup, KOSGEB onaylı derslerde başarı gösteren öğrenciler, tüm koşulları en iyi şekilde karşıladıkları takdirde KOSGEB’in sunmuş olduğu tüm ayrıcalıklardan ve kredi olanaklarından da yararlanabilirler. Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi (YUVAM) bünyesinde bulunan Genç Girişimci Destek Programı ile de öğrencilerin iş hayatında başarılı olmasına destek verilir.

İşletme Bölümünde zorunlu stajların süresi ne kadardır?
Zorunlu stajın asgari süresi 40 iş günüdür. Öğrencilerimiz stajlarını yaz döneminde yapabilecekleri gibi güz/bahar dönemleri içerisinde de, ders yoğunluklarına bağlı olarak staj yapabilmektedirler. Gönüllü stajlar da SGK tarafından karşılanmaktadır. Bir kuruma staj için başvuracak öğrenciler, “Staj Başvuru Formu”nu doldurur. “Staj Başvuru Formu”, Dekan tarafından imzalanması için İ.İ.B.F. Öğrenci İşleri’ne teslim edilir. Öğrenciler, imzalanmış “Başvuru Formu”nu İ.İ.B.F. Öğrenci İşleri’nden teslim alarak “Staj Onay Formu” ile birlikte staj başvurusu yapacakları kuruma götürür. Staja kabul eden kurum tarafından kaşelenip imzalanarak kendilerine verilen “Staj Onay Formu”nun aslını daha sonra İ.İ.B.F. Öğrenci İşleri’ne vermek üzere saklarken, bir fotokopisini ise bölümün staj koordinatörüne teslim ederler. Konuyla ilgili sorular için Staj Koordinatörümüz Dr. Öğr. Üyesi Özte Kirezli'ye ozge.kirezli@yeditepe.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

İşletme Bölümünde okuyan bir öğrencinin staj yeri seçiminde dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?
Öğrencilerimizin seçeceği staj yerinin kurumsal ve Türkiye ekonomisinde önemli yere sahip kuruluşlardan biri olmasına dikkat etmelidir. Bunun en büyük katkısı öğrencinin teoride öğrendiği bilgileri uygulamada en verimli şekilde kullanabilmesini sağlayarak profesyonel hayata en iyi şekilde hazırlamaktır.

İşletme Bölümü öğrencisi staj yapacağı yeri kendisi mi bulmalıdır / bölümden staj yeri bulma konusunda destek alabilir mi?
Öğrencilerimiz, staj yerlerini kendileri bulabilecekleri gibi staj yeri bulma konusunda üniversitemizdeki Kariyer ve Bireysel Gelişim Ofisi'yle iletişime geçebilmektedirler. Üniversitemizdeki Kariyer ve Bireysel Gelişim Ofisi, öğrencilerimizin ve mezunlarımızın iş hayatını deneyimlemelerine yardımcı olmak amacıyla, üniversitemiz ile işbirliği içinde olan firmaların iş ve staj ilanlarını paylaşmakta ve başvuru yapan öğrencilerin özgeçmişlerini firmalara iletmektedir. İlanlar, Kariyer ve Bireysel Gelişim Ofisi web sitesinde yayınlanmaktadır.

İşletme Bölümünde zorunlu stajlar yurt dışında yapılabilir mi?
İşletme Bölümü öğrencisi olarak zorunlu stajınızı yurt dışında yapabilirsiniz. Bunun için Erasmus programının sunduğu staj imkanlarından yararlanabilir veya "Work and Travel" gibi organizasyonların aracılığı ile zorunlu stajınızı yurt dışında yapabilirsiniz.

İşletme Bölümünde çift ana dal (ÇAP) yapma imkanı var mıdır?

İşletme Bölümü öğrencilerimiz, bünyesinde yer aldığımız İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde bulunan bölümler ve diğer fakültelerin belirli bölümleri ile çift ana dal / yan dal yapma imkanına sahiptir.

Çift ana dal programı, her iki ana dalın mezuniyet için gerekli toplam kredi saatlerini ve bu programların diğer gereklerini yerine getirmek koşuluyla, ana dal programının toplam kredisine ek olarak en az 30 kredilik ders yüküne sahip olması gerekir. Çift ana dal programına, kayıtlı olunan programın (İşletme) en erken üçüncü ve en geç beşinci yarıyılında başvurulabilir.

Bir öğrencinin çift ana dal başvurusunun kabul edilebilmesi için:

Başvurduğu döneme kadar kayıtlı bulunduğu ana dal programında (İşletme) almış olduğu derslerin tümünü başarı ile tamamlamış olması

Çift ana dal programı için başvuru anında ana dal programındaki (İşletme) genel not ortalamasının (CGPA) en az 3.00 (Çap programına burslu başlamak için öğrencinin genel not ortalamasının 4.00 üzerinden 3.25) olması

Çift ana dal yapılacak programın ilgili yıldaki taban puanından az olmamak üzere yerleştirme puanına sahip olunması gerekir.

Yetenek sınavı ile öğrenci alan çift ana dal diploma programına öğrenci kabulünde, öğrencinin yetenek sınavında da başarılı olması gerekir.

Aynı anda birden fazla ikinci ana dal programına kayıt yapılamaz. Ancak, aynı anda ikinci ana dal diploma ile yan dal programına kayıt yapılabilir. Çift ana dal programındaki öğrenci, ana dal programında yükseköğretim kurumu içinde geçiş hükümlerine uygun koşulları sağladığında ikinci ana dal diploma programına yatay geçiş yapabilir.

Çift ana dal öğrenimi süresince öğrencinin ikinci ana dal genel not ortalaması (CGPA) bir defaya mahsus olmak üzere 2.50’ye kadar düşebilir. Genel not ortalaması (CGPA) ikinci kez 2.50’nin altına düşen öğrencinin ikinci ana dal diploma programından kaydı silinir. Çift ana dal programından iki yarıyıl üst üste ders almayan öğrencinin ikinci ana dal programından kaydı silinir.

İkinci ana dal programından mezun olabilmek için ikinci ana dal genel not ortalamasının (CGPA) en az 2.70 olması ve programların mezuniyet koşullarının yerine getirilmesi gerekir. Çift ana dal programına devam eden öğrenciye ikinci ana dal diploması devam ettiği birinci ana dal programından mezun olması halinde verilir. Ana dal programını tamamlayan, ancak ikinci ana dal programından eksikleri kalan öğrencilerin öğrenim süresi, ikinci ana dal diploma programının bulunduğu fakültenin yönetim kurulunun kararı ile en fazla iki yarıyıl uzatılabilir. Ancak kredi yükünün yoğun olduğu çift ana dal programlarında uzatmaya gerek duyulması halinde ilave bir iki yarıyıl daha uzatma verilebilir. Kayıtlı bulunduğu lisans programından mezuniyet hakkını elde eden ve çift ana dal lisans programını tamamlayan öğrenciye ikinci bir lisans diploması verilir.

İşletme Bölümünde Öğrenci Değişim Programları (Erasmus / Exchange) ile dünyaya açılma imkanı var mıdır?
İşletme Bölümü, 34 Üniversite ile yapmış olduğu iş birliği neticesinde, öğrencilerine Erasmus ile bir dönem veya bir sene yurt dışında eğitim alma olanağı sunmaktadır. Erasmus Koordinatörümüz Doç. Dr. Senem Göl Beşer'dir. Bilgi almak veya soru sormak için kendisine senemgol@yeditepe.edu.tr e-mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Diğer Sorular