Ana içeriğe atla
  • Türkçe
  • English

Hazırlık Programı

Uluslararası Finans bölümünün eğitim dili 100% İngilizcedir. Bölüme yerleşen öğrenciler aşağıdaki seçeneklerden biri ile İngilizce yeterliliklerini kanıtladıktan sonra Uluslararası Finans akademik programına devam ederler:

(1) Yabancı Dil Yeterlik Sınavı:Eğitimin verildiği dilde yetkinliğe sahip olan öğrenciler, Yeditepe Üniversitesi Rektörlüğü tarafından  ilan edilecek gün, saat ve yerde Yeditepe Üniversitesi Yabancı Dil (İngilizce) Yeterlik Sınavına girebilir ve  yeterlik sınavında 100 üzerinden en az 60 puan alarak hazırlık programından muaf tutulabilirler.

(2) Yeditepe Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu:Yeditepe Üniversitesi Yabancı Dil Yeterlilik Sınavında 100 üzerinden 59 veya daha az puan alan öğrenciler, Seviye Tespit Sınavına girerler. Bu sınav sonucunda İngilizce yeterlilik seviyeleri belirlenen öğrenciler, seviyelerine uygun Hazırlık Okulu sınıflarına yerleştirilirler. İngilizce Hazırlık Okulu hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

(3) TOEFL (Test of English as a Foreign Language): İngilizce Yeterlik Sınavı tarihinden geriye doğru iki yıl içinde TOEFL sınavına girip Yeditepe Üniversitesi kurum kodunu kodlamak koşuluyla, yazılı sistemde (PBT)  550, bilgisayar tabanlı sistemde (CBT) 213 veya internet tabanlı sistemde (IBT) 79 aldığını belgelemeleri halinde yabancı dil sınavından muaf tutulur. TOEFL sınavı sonuçlarının Yeditepe Üniversitesi tarafından kabul edilmesi için,  öğrencilerin bu sınavı Üniversite tarafından kabul edilen merkezlerin birinden alması ve sınav sonuçlarının sınavı yapan kurum tarafından doğrudan Yeditepe Üniversitesi’ne iletilmesi gerekir (sınav sonuç belgesi kabul edilmez). TOEFL sonuçlarının doğrudan Yeditepe Üniversitesi’ne iletilmesi talebi TOEFL başvurunuzda sınavdan önce veya sonra ek hizmet olarak ve Yeditepe Üniversitesi kurum kodu girilerek yapılabilir.