Ana içeriğe atla
  • Türkçe
  • English

Hazırlık Sınıfı

->https://www.yeditepe.edu.tr/tr/akademik-takvim

 

Öğrenciler, hazırlık sınıfında C1 seviyesine kadar Almanca öğrenip, bu avantajla işletme eğitimlerini Almanca dilinde yapmaktadırlar.

 

C1 Dil Seviyesi

Hazırlık sınıfı Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına göre çalışır ve bir başlangıç, bir devamı ve bir final olan ilerletici bir kurla her biri birer dönem olmak üzere 1 yılda tamamlanabilir. Başlangıç kurunun sonunda öğrenciler bir sınavla A2 seviyesini başarmak durumundadırlar.2. Kuru başardıkları takdirde, öğrenciler B2 seviyesine ulaşmış, 3. Kuru başardıkları takdirde, öğrenciler C1 seviyesine ulaşmış  olup, fakülteye geçmeye hak kazanırlar.

Goethe C1 Dil Sertifikası Almanya, Avusturya, İsviçre’de herhangi bir üniversiteye dil başlayabilmek için geçerli olan, hazırlık sınıfından muafiyet sağlayan bir diplomadır.

 

Yoğun Almanca Dersleri

Dersler her gün 09.00-15.45 saatleri arasında yapılacak olup,1 gün 6 tane 45’er dakikalık derslerden oluşmaktadır.

Güz dönemi dersleri Eylül ortası gibi başlayıp, Ocak sonundaki final sınavıyla son bulur. Bahar dönemi ise Şubat ayı ortası gibi başlayıp, Haziran sonundaki Final sınavı ile son bulur.

Bir dönem 445 ders saatinden oluşur. Öğrenciler buna istinaden %80 derslere devam etmek zorundadır. Devamsızlık durumda öğrenci ilgili kurda kalıyor ve tekrar etmek zorunda oluyor.

 

İletişimsel Yöntem

Öğrenciler, gerek duydukları bilgi ve destek için Avrupa referanslarını dikkate alan okutmanlarla birlikte modern tekniklerle çalışabilirler. Dersler, karşılıklı diyaloglarla yapılarak öğrencilerin sadece gramer değil, akıcı bir Almanca diline sahip olmalarını sağlamaktadır.

 

Hazırlık Sınıfından Muafiyet

Öğrenciler, Türkiye’de bir Alman okulundan bu dilde mezun olmuşsa hazırlık okumadan direkt Fakülte eğitimine başlayabilir. Bu sertifikalardan birini C1 seviyesinde başarmış olan öğrencilerde hazırlıktan muaf sayılacaktır: TestDaf, Goethe Sertifikası, Yüksek Okula giriş için Almanca dil sınavı sertifikası (DSH),II. Seviye Almanca dil diploması (DSD II),İş için Almanca dil diploması (ZdfB),Avusturya Dil Diploması (ÖSD).

 

Ders Materyalleri

Ders ve çalışma kitapları, Üniversite içindeki sosyal tesisler binasında bulunan kitapçıdan satın alabilirler.

 

İletişim

Hazırlık Sınıfı Koordinatörü

Neslihan Giray

neslihan.giray@yeditepe.edu.tr 

0216 578 07 39

 

 

Okutmanlar

Nazlı Gür nazligur01@gmail.com