Ana içeriğe atla
  • Türkçe
  • English

Bölümümüzün eğitim dili İngilizcedir. Öğrencilerimiz İngilizce yeterliliklerini aşağıdaki şekillerde kanıtlayabilirler:

     [1] TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavından, yazılı sistemde (PBT) 550, bilgisayar tabanlı sistemde (CBT) 213, internet tabanlı sistemde (iBT) 79 alan öğrenciler, İngilizce yeterliliklerini belgelemiş sayılırlar. TOEFL sınavı sonuçlarının Yeditepe Üniversitesi tarafından kabul edilmesi için, sınav sonuçlarının sınavı yapan kurum tarafından doğrudan Yeditepe Üniversitesi’ne iletilmesi gerekir (sınav sonuç belgesi kabul edilmez). Bu işlem, sınavdan önce (veya sonra ek hizmet olarak), Yeditepe Üniversitesi kurum kodu (7050) girilerek yapılabilir.

     [2] Yeditepe Üniversitesi tarafından düzenlenen Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’nda başarılı olan öğrenciler, İngilizce yeterliliklerini kanıtlamış sayılırlar ve Hazırlık Okulu'ndan muaf tutulurlar. Yabancı Dil Yeterlilik sınavı, Yeditepe Üniversitesi Rektörlüğü tarafından ilan edilen gün, saat ve yerde yapılır. Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’nda başarılı olmak için öğrencilerimizin, sınavda 100 üzerinden en az 60 puan almaları gerekmektedir.

    [3] Yeditepe Üniversitesi tarafından düzenlenen Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’nda 59 veya daha az puan alan öğrenciler, Seviye Tespit Sınavı’na girerler. Bu sınav sonucunda İngilizce yeterlilik seviyeleri belirlenen öğrenciler, Yeditepe Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu’na, seviyelerine bağlı olarak devam ederler. İngilizce Hazırlık Okulu için tıklayınız.